Bakancsok között is nagy különbségek vannak: nem ugyanaz jó a hegyi túrára mint a zord, téli időhöz. Annak megfelelően válasszunk bakancsot, amire használni szeretnénk: ha többet túrázunk, akkor arra figyeljünk, hogy a megfelelő túrabakancsok közül válogassunk, ha pedig azt szeretnénk, ha hideg időben nyújtana védelmet, akkor ennek megfelelőt.

Típusok

A rövidebb túrákra szolgáló bakancsokat vagy kirándulócipőket könnyebb kirándulásra tervezték. Általában teljesen bőrből vagy vászon-bőrből készülnek, így jól szellőzőek. Nem nyújtanak nagy merevséget, de egy könnyed túrához ideálisak. Pozitívuma, hogy olcsóbb és mégis könnyű, kényelmes viselet.

A túracipők már hosszabb túrákra ajánlottak, kényelmes, hajlékony viselet, tartós és jól védi a lábat. Drágább mint egy kirándulócipő, ám ha többször túrázunk akár egy egész napot, akkor érdemes befektetni.

A többnapos túrabakancsok már ún. hátizsákos kiránduláshoz tervezettek. Általában a felsőrésze bőr vagy szövet-bőr kombinációja, így lesz tartós és vízálló. Jellemző még a Tex membránnal megerősített belső rész, ami a vízállóság és a páraáteresztő képesség biztosítója. Magasan a boka fölött záródnak, erős fűzési rendszerük a bokát fixen rögzíti.

A hosszabb túrára készült bakancsok teljesen bőrből készülnek. Magas fokú boka és lábvédelmet adnak, sokszor acéllal vagy műanyaggal megerősített középtalppal készülnek. Mindennapos használatra azonban nem ideális.

A hegymászóbakancs jellemzője, hogy nagyon merev, robusztus felépítésű, vízhatlanított hasított bőrből készül. Rendkívül ellenálló és merev. A kényelmes járást biztosítandó enyhén ívelt talp a jellemzője.

Méret

Általában a megszokott utcai cipő méretéhez képest egy számmal nagyobb bakancsot ajánlott venni. Ha valamelyik lábad nagyobb, akkor a nagyobbnak megfelelő méretet kell venni, mert a különbséget talpbetéttel ki lehet egyenlíteni.

Talp

A cipők talpa A-B-C-D-kategóriák szerint van osztályozva. Az A talp puha, hajlékony, a D pedig teljesen merev. Középhegységbeli túrákra az A-talpú bakancsok megfelelőek, ám ez a lépések során az orrnál hajlik, így előfordulhat, hogy egy idő után hajlamos a beázásra. Rövid és könnyű túrákra azonban teljesen megfelelő az A-talp, mivel sokkal könnyebb egy robusztus viseletnél.

A B-talpú cipőknek kövesebb területen ajánlottak. Kompromisszumokkal kötözős hágóvasat rájuk lehet szerelni, de jeges, firnes terepre azért nem javasolt az ilyen viselet, komolyabb hegymászóutakba nem célszerű beszállni.

Ha magashegyi túrába akarunk belevágni, akkor egy C-talpú cipő már megfelelő merevséget nyújt. Ideális lehet még egy nehezebb terepen is. Mivel merev a talp is, így a lépéseknél már nem hajlik be az orr, és csökken a beázás veszélye is. Középhegységbeli túrákra nem kényelmes, mivel az útviszonyok miatt a merev talpú cipőt kényelmetlen érzést nyújt.

Ha valaki hegymászást tervez, akkor mindenképp D-talpú bakancsot érdemes vásárolnia. Ezek annyira merevek, hogy bármilyen hegymászó-tevékenységre alkalmasak.

Anyag

Minél homogénebb, annál jobb, mivel minél kevesebb a varrás, annál kisebb a beázás veszélye. A bakancsok felsőrésze többféle anyagból, vagy akár ezek kombinációjából is készülhet. Meleg és mérsékelt időjárási körülmények között, közepes hosszúságú túrákra megfelelnek a textil és a hasított bőr kombinációjából készült bakancsok. Ezek valamivel könnyebbek mint a teljes bőrből készült bakancsok, amik nehezek, ám tartósabbak, jobban védik a lábat. Ha azonban ilyet veszünk, ne menjünk benne rögtön túrázni: be kell járatni és ápolására is időt kell fordítani.

A vízhatlan bőrből készült bakancsoknál egyedül a varratokra kell figyelni, ahol könnyen előfordulhat szivárgás, ám ez varratimpregnáló használatával kezelhető.

A műanyag bakancsok merevek és többnyire egy merev külső műanyag héjból, illetve egy belső, szivacsos anyagból készült belső cipőből állnak.

Bélés

Ha téli túrákon akarod a bakancsot használni, bélelt darabban kell gondolkozni.

A szövet-bélés a túrabakancsok leggyakrabban használt bélése, mivel kopásálló és jó nedvességelvető tulajdonságú. A vízhatlan bélésnél egy vízhatlanító membrán biztosítja, hogy ne történjen szivárgás, emellett azonban jól szellőzik és komfortos. A bőrbakancsoknál és hegymászóbakancsoknál legtöbbször maga a bélésanyag is bőr, ami kopásálló, komfortos és mindemellett tartós is.

Próba

A vásárláshoz célszerű próbazoknit vinni, ráadásul olyat és annyit, amit majd a túrán is viselni fogsz. A cipőket vedd fel, mindkettőt, fűzd be rendesen és járkálj benne hosszasan. Ha a láb mozog a cipőben, akkor próbálj föl fél számmal kisebbet, ha viszont úgy érzed, hogy túl szoros, akkor egy fél számmal nagyobbat. Ha már elsőre nem érzed kényelmes viseletnek, akkor valószínűleg a későbbiekben sem fogod, így ez a túráid rovására mehet.

Akkor jó a bakancs, ha szilárdan tartja a lábat a helyén, de anélkül, hogy szorítana. Nem szabad a lábnak előre- vagy hátrafelé mozognia, valamint a boka sem mozoghat jobbra-balra, de emellett érdemes nagyobb cipőt venni, mint maga a lábfej: ha úgy érzed, a lábujjak nem tudnak szabadon mozogni, akkor nem jó a bakancs. Nem érhetnek el a lábujjaid a cipő orráig.

Könnyen lehet, hogy a modellel van problémánk, vagyis nem a mi lábtípusunkra tervezték a cipőt, így bármilyen méretet is próbálunk fel belőle, nem lesz kényelmes érzés. Ilyenkor érdemes más modellek között próbálgatni.