Előre szólunk, hogy nem kívánunk mélyenszántó értekezésbe bocsátkozni arról, hogy milyen társadalmi-kulturális dimenziója van a gyorséttermek térnyerésének. Vagy azért eszünk ezeken a helyeken, mert tényleg gyorsak, és éppen nincs másra időnk, csak éppen gyorsan beugrani valahová, vagy az is lehet, hogy egyszerűen szeretjük a kínálatukat, és úgy érezzük, ár-érték arányban csak komoly idő- és energiabefektetéssel találnánk jobbat. Szóval összegyűjtöttünk népszerű gyorsétteremláncokat, de – ahogy korábban sem – ítélkezni nem szeretnénk, inkább arra kérünk mindenkit, hogy a cikk végén szavazzon!
McDonald’s
Fussuk le gyorsan a kötelező kört: a McDonald’s Európa vezető gyorsétteremlánca, Magyarországon is több száz kiszolgálóhellyel rendelkeznek. Nem vakmerőség kijelenteni, hogy mindenki ismeri őket idehaza, sőt valószínűleg a termékeiket is. 1948-ban nyitották első éttermüket Kaliforniában, majd a 20. század második felében a világ jórészét behálózták ezzel igazi gasztrotörténelmet írva. Nem mennénk bele az ételeik és a felhasznált alapanyagaik minőségét érintő időtlen vitába, hiszen úgyis mindenki tudja, mire számíthat, ha betér egy Mekibe.
Burger King
Kötelező kör 2: ami az RTL Klubnak a TV2, az a McDonald’snak a Burger King. Azaz az örök követő, az örök második. Az összehasonlítás persze kicsit sántít, hiszen a TV2 volt egykor piacvezető Magyarországon, a két gyorsétteremlánc között pedig nem mindenhol akkora a különbség, mint hazánkban. Mindenesetre a Burger King hasonló termékkínálata miatt joggal tekinthető a McDonald’s elsőszámú versenytársának, még ha magyar hálózata kevésbé kiterjedt is. És persze lehet öldöklő vitákat folytatni arról, hogy ki mekis, ki börgeres.
Subway
A Subway az igazán gazdag szendvicsek hálózata. Itt jól megpakolt, hosszú és laktató szendvicseket lehet kapni mindenféle összeállításban. Nyilván kevésbé ismert a fenti két hálózatnál (ez minden más hálózatra igaz összeállításunkban), de története 1965-ig nyúlik vissza, szóval ők sem ma kezdték az ipart. Magyarországon ugyanakkor csak 2006 óta vannak jelen, főleg Budapesten, de vidéken is megtalálhatóak további négy helyen.
KFC
A Kentucky Fried Chicken (vagy magyaros formában Kurva Finom Csirke) 1952-ben indította franchise hálózatát, vagyis az ő sztorijuk sem tegnap kezdődött. Magyarországon is egész jó hálózatuk van, hiszen ők sem csak a fővárosban vannak jelen. Saját bevallásuk szerint a titkuk a 11 féle fűszert tartalmazó panírba forgatott minőségű csirkehúsban rejlik. Szóval hozzájuk akkor érdemes betérni, ha hirtelen ránktörő éhségrohamunkat egy jó kosárnyi rántott csirkealkatrésszel szeretnénk csillapítani. (Azért ne a nagyinál megszokott ízvilágot várjuk.)
Pizza Hut
A Pizza Hut csak a nemzetközileg ismert neve miatt került a listánkra, illetve azért, mert el lehet sütni az idióta szóviccet: “Mi ez, pizza? Pizza Hut” A pizzákra szakosodott gyorsétterem esetében ugyanakkor magyar szemmel a lánc vagy hálózat szavak is erősen túlzónak hatnak, hiszen mindössze két éttermük van Budapesten az Aréna Plázában és a Pólus Centerben, így a Pizza Hut Magyarországon egy nehezen elérhető plázakajálda.
Pizza King
Ha gyakran fordulsz meg Budapesten, vagy itt élsz, akkor az nem lehet, hogy nem találkoztál még fekete pólós egykori megasztárossal vagy Való Világ-szereplővel, aki széles mosollyal pózolva szuggerálja, hogy válaszd a Pizza King Express pizzáját. Persze nemcsak mindenféle pizzát kenyérlángost lehet náluk enni vagy tőlük rendelni, hanem mindenféle gyrost, hamburgert, frissensülteket, desszerteket stb. Egy dolog van, amiben tényleg verhetetlenek: az ár. Most hirtelen nem jut eszünkbe több pozitívum.
Don Pepe
A pizzáiról ismert gyorsétteremlánc sem csak Budapesten van jelen, vidéken további 9 megyében elérhetőek. Persze náluk sem csak pizzát lehet enni vagy rendelésre kérni, mindenféle menük, hamburgerek közül is lehet választani. Ha a munkahelyhez közel van egy Don Pepe-étterem, közel sem a legrosszabb megoldás leugrani oda egy ebédre.
Trio
Aluljárók fia, a sorsod valahol hibás, ha nem botlottál még bele valahol egy Trio gyorsétterembe Budapest valamelyik forgalmas pontján. A hálózat terjeszkedése jelenleg 13 étteremnél kiszolgálópultnál tart, és tipikus elviteles, útközben rohanva elfogyasztós kajákat kínálnak: pizzaszelet, hamburger, gyros stb. Kétségtelenül olcsók, ugyanakkor azt, hogy látványkonyhával csalogatják vásárlóikat, picit erősnek érezzük.
Il Treno
Az Il Treno éttermek Budapestre és környékére koncentrálódnak. Az olaszos név természetesen olaszos ételeket rejt, pizzaszeletet, egész pizzát, tésztákat és hasonló itáliai finomságukat lehet náluk kapni. Ha simán pizzaszeletesnek tekintenénk őket, ők lennének az egyik legjobb hálózat a kategóriában. Szerintünk simán belefér a jobbfajta gyorskajáldák közé.
Wok n’ Go
Ázsiai gyorsétteremlánc. Mert hogy ilyen is van. Mindenféle ázsiai ízek, csirkés-zöldséges-gombás, csípős, nem csípős, rizzsel, tésztával, rizstésztával stb. Elsősorban Budapesten és Szegeden lehet őket megtalálni, egy jó rohanós kajának elmegy, ha éppen ázsiai ízeket kívánsz.
+1: Cserpes Tejivó
Szintén nehéz őket igazi láncként vagy hálózatként kezelni, hiszen még csak négy étteremmel rendelkeznek, azok is mind a fővárosban vannak, de mi szeretjük őket. És nem csak azért, mert üzletileg egy magyar sikersztori van a háttérben, hanem mert jó minőségű alapanyagokból (igazi tejből) dolgoznak, és bármit fogyasztunk náluk (a név ellenére nem csak tejet lehet inni náluk), az megbízhatóan finom. Budapestre látogató vidéki barátainknak valamelyik Cserpes Tejivót ajánlanánk elsősorban.